Permanentní make-up a vše co potřebujete vědět

01.10.2023

Co je to permanentní make-up?

Permanentní make-up je při správné aplikaci v rukou zkušeného tatérského umělce povrchová technika. Tetuje se první vrstva kůže (nenachází se v ní nervová zakončení, proto je tato metoda téměř bezbolestná) a chloupky se na pokožce před PMU neholí.

Klasické tetování se tetuje do mnohem hlubší vrstvy kůže, kde se nachází nervová zakončení, krevní cévy, mazové žlázy, vlasové folikuly, potní žlázy. Chloupky se před procedurou holí.

Všechny techniky PMU, které umím, jsou na principu stínování (škrábání jehlou po povrchu pokožky).

Kůže může být v některých případech citlivá ke konci procedury, když začně opuchat. Mám v salonu prostředky, kterými nepříjemné pocity maximálně minimalizuji


Rozdíl mezi permanentním make-upem a klasickým tetováním
Rozdíl mezi permanentním make-upem a klasickým tetováním

Co používám k tetování permanentního make-up?

Strojek - tetuji autorským tetovacím strojkem známé umělkyně Veroniky Fleišer 

Cartrige - jehly v plastovém nástavci, sterilně balené

Pigmenty - volím dle typu pleti:

Hanami pigments - NOVOXX® TECHNOLOGY - pigment k tělu přistupuje jako k látce tělu vlastní

Expert Series - vysokokoncentrované - výraznější vyhojené výsledky

Jehly na permanentní make-up
Jehly na permanentní make-up

Jak se starat o čerstvé PMU?

První den - jemně vytírejte oblast v den aplikace každých 30 minut tamponky, které ode mě obdržíte. Kůže se první den uzavírá lymfocyty (žlutá tekutina) za účelem tvořit stroupek, ten ale není pro uchycení pigmentu žádoucí (Čím menší stroupek, tím více barvy zůstane v kůži, proto doporučuji otírání, jinak se většina barvy odloupne spolu se stroupky).

2. - 14. den - suché hojení tzn. nenamáčet, neopalovat se, nepotit se, neumývat si vlasy v předklonu (stejně jako u každé rány u které chcete kůži krásně zahojenou, je třeba stroupek udržet na místě co nejdelší dobu). Neaplikovat na oblast žádné krémy a žádné líčidla (při odličování, narušíte proces hojení). Pokud se stane, že po tetování rtů cítíte, že se vám začíná dělat opar, doporučuji si potřít místo vatovou tyčinkou namočenou ve whisky.

Lymfocyty zalepují ránu
Lymfocyty zalepují ránu

7. - 14. den - Nechat stroupky přirozeně odpadnout. V žádném případě si je neseškrabávat.

Po vystroupkování mazat opalovacím krémem, aby se nevytvořily pigmentové skvrny.

Někteří tatéři doporučují od prvního dne mazat, já s tím nemám dobré zkušenosti, klientky si pak stroupky odmazaly a tím předčasně odpadly.


Hojení tetování obočí
Hojení tetování obočí

Proč je permanentní make-up po vystroupkování o hodně světlejší?

Prvních 14 dní se kůže hojí povrchově, po vystroupkování se kůže hojí zevnitř. 

Makrofágové buňky v procesu odklízení z rány pojmou velké množství pigmentu, to je důvodem proč může být v procesu hojení pigment na chvíli neviditelný.

Část pigmentu se odloupne spolu se stroupkem, část odklidí tělo, část pojmou makrofágové buňky.

Po čase začne barva tmavnout, protože makrofágy budou pigment vracet zpět.

Makrofágové buňky jsou aktivní pouze cca první 4 týdny, poté tělo pigment zapouzdří a dle vyhojeného výsledku oblast upravím na korekci.

Pojmutí pigmentu makrofágy
Pojmutí pigmentu makrofágy

Proč je korekce nezbytná, aby byla procedura kompletní?

Jak je výše popsáno, hojení permanentního make-upu je složitý proces

Na korekci uvidím jak se daná oblast zahojila a co vše se musí upravit, aby klientka dosáhla požadovaného výsledku

V 50%  se upravují drobnosti, 40% se ztmavuje a více upravuje v 10% se může i stát, že se pigment na poprvé nemusí uchytit (v takovém případě se na korekci pokusíme společně přijít na to čím by to mohlo být a domluvíme se dál)

Pracuji s živým orgánem lidského těla a vyhojený výsledek závisí na více faktorech (znalosti tatéra, otírání lymfocitů, dodržování opatrnosti prvních 14 dní, ochrana před sluníčkem, zdravotní stav, užívání léků)

Hojení permanentního make-upu
Hojení permanentního make-upu

Jak se o permanentní make-up starat po konečném vyhojení?

Pokud chcete mít PMU krásné co nejdéle, určitě zařaďte do své ranní rutiny namazání oblasti opalovacím krémem (SPF 50). Doporučuji Gernier Ambre Solaire Super UV sérum SPF 50+ 30ml. Rychle se vstřebá, nedělá mastný film a i když je cena trochu vyšší lahvička vám vydrží hodně dlouho, stačí jedna pumpička. 

PMU tak bude déle výrazné a nebude se měnit do nežádoucích odstínů. Stejně jako každý pigment na sluníčku i PMU bude blednout, nebo měnit odstín (pokud pověsíte prádlo na přímé slunce, také vám změní barvu nebo vybledne).

Působení slunečního záření na barvu
Působení slunečního záření na barvu

Každé klientce přimíchávám v případě obočí oranžový korektor (obočí bude v prvních 14 dnech do teplých odstínů), abych si nejvíce dopomohla krásnému výsledku i za 1 rok. Nemusíte se bát do korekce bude obočí krásně neutrální, vycházím ze svých zkušeností a jde mi hlavně o krásný vyhojený výsledek. 

Doporučuji na ochranu PMU
Doporučuji na ochranu PMU

Závěrem

Permanentní make-up je skvělý pomocník pro ženy, které chtějí být v této uspěchané době stále upravené a chtějí ušetřit svůj drahocenný čas neustálým předěláváním rozmazaného make-upu. 

K permanentnímu make-upu přistupuji jako k umění a ke každé klientce jako k originálu. Každá klientka je unikátní a nejde aplikovat jeden tvar pro všechny, protože každý má jiné proporce obličeje.


Konzultace ZDARMA